تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

بررسی تثبیت خاکهای تورم پذیر


  بررسی تثبیت خاکهای تورم پذیر

  عوارض ناشی از حرکت آرام آب در خاک منجر به بروز پدیده هایی چون تورم، انحلال، واگرایی، فرو ریزش خاک و تغییرات فشار آب منفذی اضافی می شود.با توجه به اثرات مثبت افزودن آهک و دیگر مصالح تقویت کننده به خاکهای ریزدانه و تورم پذیر و همچنین تسلیح این خاکها، امکان افزایش کاربردهای مهندسی خاکهای ریزدانه ایجاد میشود. در این تحقیق ترکیبی از مصالح و مواد تقویت کننده ای که در طبیعت کمتر دچار فرسایش می شوند همچون سیمان، آهک و میکروسیلیس با درصدهای مختلف ترکیبی در تثبیت خاکهای تورم پذیر استفاده شده و روی آنها آزمایش حدودآتربرگ، تک محوری و CBR انجام شد تا تغییرات مقاومتی و شکل پذیری این مخلوط ها مورد بررسی قرار گیرد و در نهایت این نتیجه حاصل شدکه با این روش علاوه بررسیدن به مقاومتی بالاتر تاحد قابل قبولی جلو تورم خاک نیز گرفته شد.

  1 -  مقدمه

  با توجه به توسعه چشمگیر اقدامات سازه ای و ساختمان سازی در ایجاد فرودگاهها، تونل های زیرزمینی، احداث اسکله های عظیم، بزرگراهها، احداث سدها و سازه های مربوط به آنها، شبکه های عظیم آبیاری و زهکشی و... نیاز به مصالح ساختمانی تا حد زیادی افزایش پیدا کرده است.[7] در این بین با توجه به افزایش روز افزون ساخت و سازها و نیاز به زمین مناسب، این فکر که حتی از زمینهای با خاکهای تورم پذیر نیز باید استفاده شود در ذهن مهندسان و دستگاههای اجرایی نقش بسته است.خاکهای تورم پذیردرسراسرجهان به طوروسیعی پراکندگی دارندوازنظرمهندسی منبع صدمات بزرگی برای پروژه ها وسـازه ها هستند .تــورم پــذیری خــاک پدیده نسبتاٌ پیچیـده ای است که هنـوز محققین به خوبی به چگونگی آن پی نبرده اندولی ثابت شده که یک پدیده فیزیکوشیمیائی خاک ومحل است. خاکهای تورم پذیردرحالت خشک خیلی سفت ومحکم هستند[8].                                                                                                          

  روش دقیق و مؤثر شناسایی خاکهای تورم پذیر اساساً بر مبنای آزمایشهای آزمایشگاهی استوار است. با این حال برخی از مشاهدات صحرائی می تواند در تشخیص سریع این خاکها مؤثر باشد. بطور کلی خاکهای متورم شونده دارای بافت نسبتاً ریز تا بسیار ریز با خمیرائی متوسط تا زیاد می باشند. بر اثر تماس این خاکها با تیغه های برنده در صحرا، مثل تیغه ماشین آلات خاکی (بولدوزر، بیل مکانیکی و...) سطح براق و صیقلی حاصل می گردد. از آنجا که تورم و انقباض مانند دو روی یک سکه هستند، لذا هر خاکی که در شرایط خشکی علائم انقباض و ترک خوردگی (سله بستن شدید) از خود بروز دهد، دارای قابلیت تورم زائی بیشتری می باشد،بعلاوه تجربیات بعمل آمده نشان داده است که مقدار تورم حاصله تابع میزان تراکم نسبی نمونه، حد روانی و رطوبت نمونه می باشد.                     


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ جمعه 8 شهريور 1392 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : تورم ,خاکهای ,پذیر ,افزایش ,مصالح ,پدیده ,خاکهای تورم ,تورم پذیر ,تثبیت خاکهای ,خاکهای ریزدانه ,تقویت کننده ,بررسی تثبیت خاکهای ,
  بررسی تثبیت خاکهای تورم پذیر

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز دوشنبه 3 مهر 1396

 • تعداد وبلاگ :55471
 • تعداد مطالب :149106
 • بازدید امروز :193137
 • بازدید داخلی :8618
 • کاربران حاضر :114
 • رباتهای جستجوگر:376
 • همه حاضرین :490

تگ های برتر